קנאביס - האם זו תרופת קסם ?

עודכן ב: 31 מאי 2019

30.05.2019

האם זו תרופת קסם

רבות נאמר על סגולותיו של צמח הקנאביס, מגוון המצבים הרפואיים בהם הוא יכול לעזור הינו רחב עד מאוד ולכן יש הרואים בו “תרופת קסם”.

בטיוטת ״הספר הירוק״ - המדריך של משרד הבריאות המתווה את המתודה הרפואית להנפקת רשיונות ולטיפול בקנאביס רפואי מצוין: ״יש להיות ער לעובדה כי ישנם מטופלים החושבים כי טיפול בקנאביס הינו סוג של קסם, אשר יצליח בתוך ימים ספורים לפתור את כל הבעיה, אך אין זה כך״.


כרופא וכמטופל בקנאביס, אני יכול לומר לכם שלאחר שנים של לילות טרופי שינה, הפעם הראשונה שזכיתי לישון שינה ארוכה ושלווה הייתה בזכות הקנאביס. לאחר שהצמח שינה את חיי והשיב לי את היכולת להנות מן החיים ולחיות חיים נורמלים בריאים ותקינים - בשבילי הקסם מובן מאליו, כך גם בשביל מטופלים רבים שפגשתי. אך עלי להדגיש, שבדומה לשימוש בכל תכשיר רפואי אחר - שימוש שאינו מושכל בצמח עשוי לגרום לקסם להיעלם.


מהו סוד השפעתו של הקנאביס על האדם ?

בכדי לענות על השאלה הזו יש צורך במעט מידע על האופן בו החומרים הפעילים בקנאביס משפיעים על גופו ועל נפשו של האדם:

בשני העשורים האחרונים פותח מדע שלם, מבוסס עדויות מחקריות רפואיות מובהקות - המעידות על כך שבגוף האדם, ברקמות, על פני התאים ובתוך התאים קיימת מערכת הורמונלית ״פנימית״ מרכזית בחשיבותה לבריאותנו - ״המערכת האנדוקנבינואידית״(״המא״ק״).

מערכת זו נקראת על שם ה"קנבינואידים" - החומרים ה״פעיליֿם״ בצמח הקנביס ומורכבת מ״קולטנים״ הקיימים בגופנו. קולטנים אלו חשים את החומרים הפעילים בקנאביס ויוצרים את התגובה הפיזית והנפשית לה גורם הצמח. למעשה גוף האדם יודע יותר מרק ״לחוש״ את הקנאביס, גוף האדם גם מייצר בעצמו חומרים קנבינואידים - "אנדו-קנבינואידים" ("אנדו״=פנימי), המהווים את הורמוני הקנאביס ״הפנימייים״. הדמיון הכימי בין החומרים הקנאבינואידים בקנאביס לקנבינואידים הפנימיים של האדם מאפשר את השפעת הקנאביס על האדם.

מערכת זו אינה ייחודית לאדם וקיימת גם אצל בעלי חיים חולייתניים ואחרים אשר נפרדו מהאדם בהתפתחותם האבולוציונית, בחצי מליון השנים האחרונות.


המערכת האנדוקנבינואידית מרכזית בחשיבותה למדע הרפואה

המערכת הקנבינואידית הפנימית שלנו מורכבת מהורמונים, שתפקידם המרכזי הוא בוויסות מערכות הגוף השונות. כך, אחראית המא״ק, בין היתר, על וויסות רמות הסטרס שאנו חווים, ויסות הרגשות, וויסות המערכת החיסונית, וויסות הכאב, וויסות התיאבון וויסות מערכות נוספות.

במערכת העצבים של האדם ממוקמת המערכת הקנבינואידית הפנימית בצמתי התקשורת והעברת המסרים בין העצבים בגוף האדם שם היא מהווה למעשה מעין נתיך - פיוז חכם המווסת את התקשורת הבין עצבית וכך גם למעשה מתווסתת התקשורת בין מערכת העצבים המרכזית למערכות גוף האדם. בדומה לפיוז, עומס יתר על המערכת הזו עלול לגרום לה לאורך זמן לתפקוד לקוי, הסטרס הכרוני והסטרס הנפשי המהווים חלק מאורח החיים המודרני והשחיקה הנפשית הנלווית להם, עלולים לאורך זמן לגרום לפגיעה ביכולת הוויסות המרכזית של מערכת זו ולחסר מסוים בהורמונים ובקולטנים של המערכת. בעשור השנים האחרון ישנם חוקרים המצביעים על החוסר בקנאביס הפנימי שלנו ( בהורמונים האנדוקנבינואידים ובקולטנים שלהם ) כבסיס להיווצרותן של מחלות כרוניות רבות ואחרות.

לכן אפשר לומר, שהמערכת האנדוקנבינואידית היא למעשה מערכת האנטי-סטרס האישית של כל אחת ואחד מאיתנו. מערכת הורמונאלית זו מתאימה עצמה על פי דרישה. למשל, כשאנחנו חווים סטרס נפשי או פיזי, גופנו מייצר קנבינואידים שתפקידם לווסת את רמות הסטרס שלנו. בשונה מפעולה חד כיוונית - הגברת פעילות או הפחתתה, ״וויסות״ היא פעולה ״דו כיוונית״ - הגברת או הפחתת פעילות לפי הצורך, במטרה לווסת את מערכות הגוף ולהביאן לאיזון. לכן בדומה לניצוח על תזמורת מתואמת היטב, שואפת המא״ק לתיאום ההרמוניה המלודיה והקצב האנושי המשתנה, היינו תאום מתמיד בין הגוף לנפש ואיזונו של האדם.

מערכת זו נוצרת ומתפרקת בגופנו לפי הצורך והיא פעילה בכל זמן נתון ומותאמת לסביבה ולתנאים הפיזיולוגיים הקיימים ע"י שינוי מסרי וחישתי קנבינואידי מתמיד.

להבנתי כיום, המערכת הקנבינואידית הפנימית של האדם, מרכזית בחשיבותה למדע הרפואה המתקדם ולמיטב ידיעתי ולמרות חשיבותה המתוארת בספרות הרפואית הנרחבת היא עדיין אינה נלמדת כיום כראוי ע"י מרבית הסטודנטים לרפואה בארצנו ובעולם.


מידע כללי אודות צמח הקנאביס ותכונותיו הרפואיות

לצמח הקנאביס קיימות וריאציות גנטיות מגוונות ״זנים שונים״, ובינהם זן האינדיקה, זן הסאטיבה וזן הרודרליס. הכלאות שונות בין הזנים השונים יוצרות זן קנאביס חדש - היברידי בעל אפקט טיפולי ייחודי.

בישראל ובעולם קיימים היום מגוון רחב של זני קנאביס למטרות רפואיות, כאשר כל זן קנאביס מורכב מיחס חומרים פעילים הייחודי, ככלל, לזן הקנאביס מסוג אינדיקה יש אפקט מרגיע יותר ומשרה שינה בעוד שלזן הקנאביס מסוג הסאטיבה יש אפקט יותר אנרגטי ומעורר. מבחר הזנים הייחודים הוא זה היוצר את השוני בהשפעה הקלינית המסוימת:

השפעה מעוררת, מרדימה, נוגדת דלקת, נוגדות כאב, מעודדת בניית עצם, נוגדת זיהום חיידקי,נוגדת זיהום פטרייתי, נוגדת פרכוסים, נוגדת שגשוג תאי סרטן (נוגדת סרטן), נוגדת סכרת, מאטה את קצב פעילות מערכת העיכול, מרפה שרירים, מרגיעה, מעוררת תיאבון, מפחיתה בחילות, נוגדת חרדה, נוגדת דיכאון, נוגדת פסיכוזה והרשימה עוד ארוכה.

היות ומנגנון החישה האנושית של הקנבינואידים הפנימיים משתנה במהלך היום ומאדם לאדם, האפקט הדינמי הייחודי יכול להשתנות בהתאם לפרופיל החישה הדינמי של כל מטופל. זו הסיבה שרפואת הקנאביס היא רפואה המותאמת עבור כל מטופל באופן אישי. המדע הקנאבינואידי נמצא עדיין בראשיתו והעדויות על אופי ההשפעה עדיין הינן סובייקטיביות בעיקרן. סמוך אני ובטוח שדבר זה עתיד להשתנות לאור ההתפתחויות הטכנולוגיות המשמעותיות והתפתחות המדע הקנבינואידי שתאפשרנה יישום מחקר רפואי משמעותי ומתקדם כבר בעת הזו.

ידוע היום כי למחלות מסוימות ולמצבי חולי מסוימים יש פרופיל קולטנים קנבינואידים אופייני להן. פרופיל זה הופך את מתן זני הקנאביס לחולה למורכב יותר ממנגנון פשוט של מפתח ומנעול. לכן במהלך מתן הקנאביס על כל רופא במגבלות האפשר, להכיר את פרופיל הרכב החומרים הפעילים של הצמח, את אופן המתן הייחודי והשפעותיו בחולי המסוים והחשוב ביותר - עליו להכיר ולהתעדכן בנוגע למידע הרב שמצטבר בעולם המדע הרפואי על המא״ק.


האם זוהי באמת תרופת קסם ?

למרות שרב הנסתר על הגלוי, מן העדויות המדעיות על המא״ק שהובאו לעיל עולה התובנה כי מערכת מרכזית וחשובה זו הקיימת בגופנו משתנה לפי דרישה נפשית, פיזיולוגית וסביבתית ואחראית על ויסות מערכות הגוף והנפש. ככזו המא״ק היא בעלת תפקיד מרכזי בויסות תפיסת המציאות ובסתגלנותו של האדם ומשפיעה באופן ניכר גם על האינטראקציה של האדם עם סביבתו.

לסיכום, ה״קנאביס״ מהווה ארגז של כלים טיפוליים ייחודיים בעלי יכולת וויסות מערכות פיזיולוגיות בגוף האדם בפרט וויסות הוויית האדם ככלל ויש ביכולתו להביא מצבי חולי בהם ניכרת יציאה מאיזון של מערכות מסוימות בגוף האדם לכדי איזון.

כיצד ניתן לרתום את צמח הקנאביס על זניו הייחודיים לאיזון רפואי קליני של מחלה מסוימת ?

כדי לרתום את הפוטנציאל הרפואי האדיר של צמח הקנאביס לוויסות איזון האדם, יש הכרח בביצוע מחקרים רפואיים קליניים בהם תיבדקנה ההשפעות הקליניות של מתן קנאביס, זניו הייחודיים ומתן תערובות מזנים שונים שייבחרו באופן מושכל.

ככל שהחוקר והרופא המטפל ילמדו את את משמעות אופן נטילת הזנים הניתנים וכן את ניטור השפעותיהם והתאמתם המשתנה לאורך הטיפול, כך יתפתח מדע הרפואה הקנבינואידית אשר יאפשר להתאים לכל מטופל/ת את הטיפול המתאים להם באופן אישי ויתגלה קסמה של התרופה.


300 צפיות
© 2020  ד״ר גיל שויד.
כל מידע, תוכן, וחומרים המפורסמים באתר זה הינם למטרות מידע בלבד ואינם מיועדים לשמש כתחליף לייעוץ, איבחון, ואו טיפול רפואי ע״י רופא מוסמך ואו ספקי שירותי בריאות מוסמכים.

דר׳ גיל שויד

מנהל המרכז לבריאות דיגיטלית ולטיפול מתקדם בקנאביס רפואי

מומחה לרפואה תעסוקתית M.D| M.P.H| B.Med.L.Sc